Son dakika… Meteoroloji uyardı! Sıcaklık 9 derece birden düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor. Trakya ile güneydoğu kesimlerin parçalı ve çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek ve dik yamaçlarında çığ tehlikesi devam etmektedir.

Hava sıcaklığı: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle güney, güneydoğu kesimlerinde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır.

SICAKLIKLAR 9 DERECE DÜŞECEK

Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün yağış yok sıcaklıklar yaz değerlerine yaklaştı. Perşembe gününe kadar bu değerlerde. Rüzgar, Kuzey Ege ve Marmara’nın batısında lodostan kuvvetli esecek. Bozcaada, Gökçeada, Çanakkale Lapseki feribot seferlerinde aksama olabilir. Yarın Ege’de yerel yağışlar görülebilir.

Perşembe Marmara’dan yağış giriyor. Yağışla birlikte sıcaklıklar 7-9 derece düşecek. Gök gürültülü sağanak yağışlar hafta sonu Cumartesi sıcaklığın düşmesiyle birlikte oluşacak Ege, Marmara ve batı Akdeniz bölgesinde risk oluşturabilir” dedi.

Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu yaz çok sıcak bir yaz olacak. sıcak hava dalgasını yoğun göreceğiz. İşme suyu kuraklık bizi bniraz düşündürecek” ifadelerine yer verdi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 27

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 25

İzmir: Az bulutlu açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu 28

Adana: Az bulutlu ve açık 31

Antalya: Az bulutlu ve açık 27

Samsun: Az bulutlu ve açık 28

Trabzon: Az bulutlu ve açık 20

Erzurum: Az bulutlu 20

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x