Kanada’nın Nefes Kesen 2 Milyar Dolarlık Projesi: Bu Kadar Parayı Neden Harcadıklarını Öğrenince Şaşıracaksınız!

Vancouver’ın sokakları altında, gözlerden uzak dev bir yapılanma devam ediyor. 2 milyar dolarlık bir metro hattı inşaatıyla şehir, geleceğe yatırım yapıyor.

Peki neden bu kadar büyük bütçe ayırmaya değer buldular dersiniz?

Vancouver, önümüzdeki yıllarda beklenen nüfus patlaması için hazırlıklarını şimdiden yapıyor.

Kent, özellikle konut kriziyle boğuşurken halkın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2 milyar dolarlık dev bir yeraltı metro hattı projelerine imza attı.

Proje tamamlandığında sadece kentsel gelişimi değil, aynı zamanda yeni bir şehir merkezini de tetikleyecek. Yeni istasyonlar ve zorlu tünel kazıları, bu mega projenin mühendislik harikası olmasının nedenlerinden sadece birkaçı.

Vancouver, dünya standartlarında yaşanabilirlikle biliniyor.

Fakat bu yaşanabilirliği devam ettirebilmek için şehir, yoğun bir şekilde altyapı geliştirmelerine yatırım yapıyor.

Broadway koridoru, British Columbia’nın en büyük ikinci iş alanı olmasına rağmen düşük yoğunluklu konutlar ve yetersiz ofis alanı ile dikkat çekiyor.

Yeni metro hattı, bölgeye on binlerce yeni ev ve iş yeri getirilmesini sağlayacak. Ancak bu yapıları hayata geçirmek için önce zemin altında Broadway Metro hattının inşası gerekiyor.

Proje, 2,1 milyar dolarlık bir bütçe ile SkyTrain hafif raylı sisteminin büyük bir uzantısını içeriyor.

Altı yeni yeraltı istasyonu ve beş kilometre uzunluğunda ikiz tünel içeren bu çalışma, şehrin ulaşım yükünü hafifletmek ve yeni kentsel yapılaşmalara olanak tanımak için kritik öneme sahip.

Bu büyük yatırımın şehir üzerindeki etkileri çok yönlü. Yeni metro hattı, yerel ekonomiyi canlandıracak, iş imkânları sunacak ve daha fazla konut inşa edilmesine olanak tanıyacak.

Kaynaklar: The B1M, Vancouver is Awesome

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x